Amazon Sports Star Awards – Annoucement

The 2019 Amazon Sports Star Awards premiered tonight (Friday 26th June 2020) via the South West Sport Facebook page.

This is the first time the awards have been held online in the event’s 20 year history.

Despite the nomination period coinciding with the COVID-19 global pandemic, and with sport hitting the pause button – over 70 nominations were still received for the event.

Thanks to the team at Fitz Media Productions for their assistance in bringing the virtual concept to life!

The event, which was emceed by renowned local personality Matthew Monk; can be viewed below.

Nominations, finalists and winners represented a total of 49 clubs and schools from across the South West (Corangamite, Glenelg, Moyne, Southern Grampians and Warrnambool Local Government Areas).

26 different sports were represented in the nominations – with individual and team performances ranging from local or regional events right through to international representatives and medalists.

The Standard Chairperson’s Award was won by Nathan Sobey, an Australian Basketballer who won gold at the 2018 Commonwealth Games. Nathan joined emcee Mathew for a Q&A session via Zoom for the event.

The South West Sport Supreme Sportsperson Award highlights the top performance across the South West from all individual category winners. This year, Jenny Dowie from Warrnambool Tri Club was presented the award for her outstanding performance taking gold in the ITU Duathlon World Championships in Spain – her second time taking out the World Champion title.

Congratulations to all nominees, finalists and winners for this year.

The Category Winners were:

  • Corangamite Shire Council Volunteer of the Year – Kym Mathew, South West Cricket Association
  • Glenelg Shire Council Volunteer of the Year – Russell Greenham, Portland Croquet Club
  • Moyne Shire Council Volunteer of the Year – Phillipa Hodgens, Port Fairy Cricket Club
  • Southern Grampians Shire Council Volunteer of the Year – Helen Hadden, Hamilton Croquet Club
  • Warrnambool City Council Volunteer of the Year – Michael Bottrell, Dennington Pony Club
  • Southern Stay All Abilities Team of the Year – Hamilton Boomers
  • Westvic Staffing Solutions School Team of the Year – The Hamilton & Alexander College Junior Sevens Hockey Team and Monivae College Senior Hockey Team (Joint-Winners)
  • Lifetime Trophies Club Team of the Year – Georgia and Eva, EKB Fitness
  • Amazon Printing Club of the Year – Archers of Warrnambool
  • South West Credit Union Coach / Official of the Year – Jeremy Dixon, Athletics South West
  • South West Sport Junior Female Athlete of the Year – Matilda Allen, Physipole Warrnambool
  • South West Sport Junior Male Athlete of the Year – Matthew Molan, Noorat Gun Club
  • WDEA Individual Athlete with a Disability of the Year – Caytlyn Sharp, Athletics South West and Aaron Skinner, Nestles Rowing Club (Joint-Winners)
  • Coast FM Masters Athlete of the Year – Simon Johnson, Warrnambool Table Tennis Association
  • Deakin University Open Male Athlete of the Year – Jordan Rook, EKB Fitness
  • Deakin University Open Female Athlete of the Year – Jenny Dowie, Warrnambool Tri Club
  • The Standard Chairperson’s Award – Nathan Sobey, Australian Boomers Mens Basketball Team, Brisbane Bullets
  • South West Sport Supreme Sportsperson Award – Jenny Dowie, Warrnambool Tri Club

For the full list of nominations, finalists and winners download the Official Program here.